کلسیم و سلامت دندان

تاثیر کلسیم بر دندان

کلسیم چگونه بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر می‌گذارد؟

دریافت کلسیم کافی در رژیم غذایی شما، برای حفظ تعدادی از عملکردهای مهم سلامت بدن از جمله حفظ سلامت استخوان، و بهداشت دهان و دندان و کاهش خطر چاقی و سرطان روده بزرگ حیاتی است. ممکن است فکر کنید کلسیم یک ماده معدنی است که فقط برای کمک به رشد استخوان بچه‌ها لازم است؛ درحالی که کلسیم در کل زندگی نقش مهمی دارد، زیرا استخوان‌های ما در گذر زمان ضعیف و شکننده می‌شوند. با وجود اهمیت کلسیم، اکثر رژیم‌های غذایی به اندازه کافی برای تأمین نیاز روزانه افراد کافی نیستند.

مقدار کلسیم مورد نیاز بدن بسیار به سن فرد بستگی دارد. نوزادان تا 6 ماهگی فقط 200 میلی‌گرم کلسیم در روز نیاز دارند، در حالی که نوجوانان 9 تا 18 سال به 1300 میلی‌گرم در روز نیاز دارند. مردان بزرگسال باید حداقل 1000 میلی گرم کلسیم در روز مصرف کنند که این مقدار تا سن 70 سالگی روزانه به 1200 میلی‌گرم نیز می‌رسد. از آن‌جا که زنان بیشتر از مردان به کلسیم نیاز دارند، پزشکان توصیه می‌کنند که زنان در 50 سالگی میزان کلسیم دریافتی خود را به 1200 میلی‌گرم افزایش دهند.

خوشبختانه، دریافت کلسیم کافی در رژیم غذایی روزانه نسبتاً آسان است. شما می‌توانید منابع کافی کلسیم را از غذاهای لبنی مانند ماست، شیر و پنیر و سبزیجاتی مانند کلم پیچ و کلم بروکلی پیدا کنید.

منابع کلسیم

سلامت دهان و دندان بهتر

دهان حاوی باکتری‌های طبیعی است که از غذاها و نوشیدنی‌های مصرفی ما برای تولید مواد مضر در دهان استفاده می‌کنند. این باکتری‌ها که به آرامی در لایه بیرونی و با دوام دندان که معروف به مینای دندان است رشد کرده و آن‌را از بین می‌برند. با گذشت زمان، مینای دندان ضعیف می‌شود و تضعیف مینای دندان در نهایت منجر به پوسیدگی دندان، ایجاد حفره در آن و بیماری لثه خواهد شد.

کلسیم می‌تواند با تقویت بهتر دندان‌ها در برابر باکتری‌های دهان، به بهبود سلامت دهان و دندان شما کمک کند. کلسیم یک عامل بازسازی برای مینای دندان است؛ به این معنی که به ترمیم آسیب ناشی از باکتری‌ها کمک می‌کند. بنابراین دقیقاً مانند استخوان‌های بدن، هرچه کلسیم بیشتری مصرف کنید، دندان‌های شما قوی‌تر و مقاوم می‌شوند.

جلوگیری از چاقی

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد افرادی که کلسیم کافی دریافت می‌کنند، در مقایسه با افرادی که مقدار کافی از کلسیم روزانه را دریافت نمی‌کنند، بهتر می‌توانند تناسب وزن بدن خود را حفظ کنند. کمبود کلسیم در خون همچنین باعث ترشح هورمون پاراتیروئید می‌شود که کلسیم استخوان‌ها را شستشو می‌دهد تا سطح کلسیم مورد نیاز در جریان خون متعادل شود. همچنین مطالعات نشان داده است که افرادی که از چاقی رنج می‌برند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری لثه قرار دارند.

ثبت
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ
نمایش همه سوالات