مشکلات پوسیدگی دندان در بزرگسالان به صورت تدریجی از زمان کودکی شکل می‌گیرد. فلورایدتراپی یکی از روش‌های مناسب جهت پیشگیری و کاهش پوسیدگی در دندان کودکان است.

فلوراید چیست؟

فلوراید یک عامل شناخته شده در مقابله با پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌های تولیدکننده اسید، مینای سخت محافظت‌کننده دندان‌ها را حل می‌کنند. فلوراید ماده اولیه‌ی ضد پوسیدگی است که به صورت سیستمیک (داخل بدن) و موضعی عمل می‌کند و به عنوان یک معیار مطمئن و موثر در جوامع بشری برای کاهش شیوع و وقوع پوسیدگی‌های دندان است.

توصیه می‌شود فلوراید تراپی در مطب و توسط بهترین دندانپزشک کودکان، از وقتی که همه‌ی دندان‌های شیری رویش یافتند (حدود ۳ سالگی) شروع شود و تا ۲ سال بعد از رویش آسیای دوم دائمی (حدود ۱۴ سالگی) با نظر دندانپزشک ۶-۳ ماه یکبار ادامه یابد. همزمان با فلوراید تراپی در مطب، ممکن است دندانپزشک برای برخی کودکان بالای شش سال که در خطر بالای ایجاد پوسیدگی دندان هستند، کاربرد دهان شویه فلوراید را در منزل تجویز کند.

فلورایدتراپی

  • مراحل فلورایدتراپی:

ابتدا سطح کلیه دندان‌ها با برس مخصوص تمیز می‌شود (چیزی شبیه مسواک برقی).

سطح تمام دندان‌ها به ژل فلوراید آغشته می‌شود ( گاهی اوقات یک طرف هر دو فک در یک مرحله و نیم دیگر در مرحله بعد به ژل آغشته می‌شود).

ژل فلوراید حدود ۴ دقیقه در مجاورت دندان قرار می‌گیرد.

در تمام مراحل پشت کودک حالت عمودی داشته سر کمی به سمت جلو خم می‌شود و ساکشن (بزاق کِش) در دهان کودک قرار می‌گیرد تا از بلع فلوراید ممانعت به عمل آید.

پس از گذشت ۴ دقیقه اضافات ژل با گاز استریل یا پنبه برداشته می شود. در این مرحله کودک آب دهان خود را بطور کامل خارج می‌کند.

کودک نباید بعد از فلوراید تراپی دهانش را بشوید و تا نیم ساعت باید از خوردن و آشامیدن اجتناب کند و طی این مدت می‌بایست در صورت جمع شدن بزاق در دهان، آن را خارج کند.

در صورت مشاهده علائمی نظیر دل درد و تهوع، به کودک شیر بدهید. این حالت به ندرت اتفاق می‌افتد و آن زمانیست که کودک مقدار زیادی از ژل را ببلعد. با استفاده از ساکشن قوی و خم کردن سر به جلو امکان مسمومیت به صفر می‌رسد.

فلوراید تراپی کودکان زیر ۳ سال یا کودکانی که مهارت خارج کردن بزاق (تف کردن) ندارند، انجام نمی‌شود.

انجام فلوراید تراپی با صلاح‌دید دندانپزشک و انجام آن بصورت دوره‌ای (هر ۶ ماه یکبار ) بین ۳۰ تا۶۰ درصد باعث کاهش پوسیدگی می‌شود.

فلورایدتراپی هم برای دندان‌های شیری و هم برای دندان‌های دائمی قابل انجام است ولی بیشتر در ۶ سالگی همزمان با رویش اولین دندان دائمی انجام می‌شود.

یون فلوراید به مینای دندان نفوذ کرده و آن را در برابر اسیدهای موجود در غذا، مواد قندی و باکتری های دهان مقاوم می‌کند که نتیجه آن پیشگیری از پوسیدگی دندان، کم کردن حساسیت دندان، متوقف کردن پوسیدگی در مراحل اولیه بدون نیاز به پر کردن و حفاظت از سطح ریشه دندان می‌باشد.