متخصصین کلینیک دندون شیری تا وقتی که قطعاً نیاز به کشیدن یک دندان نباشد، اقدام به کشیدن آن نمی‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند تا جایی که ممکن است دندان را حفظ کنند، اما گاهی اوقات چاره‌ای به جز کشیدن دندان شیری باقی نمی‌ماند.

در چه مواردی دندان کودک باید کشیده شود؟

مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود یک دندان نیاز به کشیدن داشته باشد عبارت است از:

کشیدن دندان

هنگامی که به طور قطعی مشخص شد که دندان شیری کودک باید کشیده شود، ممکن است دندانپزشک در همان جلسه معاینه، دندان شیری کودک را بکشد و یا این عمل را به جلسه دیگری موکول کند. ریشه هر دندان در داخل جایگاهی به نام “ساکِت دندانی” در استخوان فک قرار گرفته است و توسط یک لیگامنت در این جایگاه محکم نگه داشته می‌شود.

برای کشیدن دندان، ابتدا لازم است دندانپزشک این جایگاه را کمی گشاد کند و ریشه دندان را از لیگامنتی که به آن متصل است جدا کند. این عمل معمولاً خیلی سریع انجام می‌شود، ولی با این حال اگر هر گونه نگرانی در مورد توانایی تحمل آن توسط کودک دارید و یا نوع بی‌حسی خاصی را برای کودک خود ترجیح می‌دهید، حتماً این موضوع را قبل از عمل با دندانپزشک در میان بگذارید.

آمپول بی‌حسی موضعی، ژل بی‌حس‌کننده و آرام‌بخش وریدی یا بیهوشی عمومی برای جلوگیری از درد کشیدن دندان به‌کار برده می‌شود. روش انتخابی تسکین‌دهنده درد به ترجیح کودک، سن و سلامت وی، سطح راحتی دندانپزشک و شیوه عمل کشیدن دندان بستگی دارد. کودکان در مقایسه با بزرگسالان به داروی بی‌حسی کمتری نیاز دارند. تا جایی که امکان دارد باید مقدار مسکن کاهش داده شود.

 نیتروز اکساید (گاز خنده) یکی از گزینه‌های رایج برای بی‌حسی در دندانپزشکی است که همانند نووکائین، یک بی‌حسی کوتاه‌مدت ایجاد می‌کند. کودکان خردسال، کودکان با نیازهای ویژه و کودکانی که چند دندان آن‌ها باید در یک جلسه کشیده شود ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشند. استفاده از این مواد نیازمند شرایط خاص و تجهیزات کامل می باشد.

متخصصین کلینیک دندون شیری ابتدا با استفاده از اصول روانشناسی کودکان، ذهن آن‌ها را آرام کرده و با ایجاد فضایی آرام و شاد کودک را برای کشیدن دندان آماده می‌کنند پس اصلا نگران دردکشیدن کودکان خود نباشید چرا که آن‌ها بعد از کشیدن دندان خندان پیش شما می‌آیند.