مسواک زدن کودکان

کودک کی مسواک بزنه؟

مسواک زدن دندان‌های کودک

بهداشت دهان و مراقبت از دندان کودکان، باید از همان اولین دندان‌های او رعایت شود. در اینجا نحوه و زمان شروع مسواک زدن دندان‌های کودک را بررسی خواهیم کرد.

ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که چرا باید برای مسواک زدن دندان‌های شیری موقت که به زودی با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند، تلاش کنید. توجه داشته باشید که آموزش مسواک زدن به کودکان علاوه بر اینکه عادت خوبی را در آن‌ها نهادینه خواهد کرد، مزیت‌های دیگری نیز دارد.

دندان‌های شیری خراب می‌توانند در تغذیه خوب و گفتار کودک اختلال ایجاد کنند. اگر دندان‌های شیری پوسیده شوند و بیوفتند، جای مناسبی برای رشد دندان‌های دائمی وجود نخواهد داشت که این امر باعث می‌شود دندان‌های دائمی کج شوند. علاوه بر این، همه دندان‌های شیری جانشین دائمی ندارند. مواردی وجود دارد که ممکن است دندان شیری مادام العمر در دهان فرد باشد.

چه موقع باید مسواک زدن کودک خود را شروع کنم؟

مسواک زدن می‌تواند به محض این که اولین دندان کودک لثه‌ها را سوراخ می‌کند، شروع شود. با استفاده از یک حوله تمیز و مرطوب، یک پد گاز یا یک مسواک انگشتی، اولین دندان و جلوی زبان را به آرامی تمیز کنید، این کار را بعد از غذا و قبل از خواب کودک خود انجام دهید.

تمیز کردن دندان با حوله

دندانپزشکان کودک ترجیح می‌دهند از مسواک‌های مرطوب‌شده با آب و خمیر دندان حاوی فلوراید به اندازه دانه برنج استفاده کنید. مسواک باید بسیار نرم باشد و بیش از سه ردیف هم نداشته باشد؛ دندانپزشک کودکان به شما در یافتن مسواک انگشتی و مناسب کودک کمک خواهد کرد.

از مسواک‌هایی که لطافت و نرمی خود را از دست داده‌اند استفاده نکنید؛ همچنین بیش از مسواکی که دو تا چهار ماه از عمر آن گذشته باشد نباید استفاده کرد، زیرا باکتری‌های دهان می‌توانند در آن رشد کنند.

آیا باید لثه‌های کودکم را مسواک بزنم؟

دندانپزشکان اطفال توصیه می‌کنند لثه کودک را بعد از شیر دادن تمیز کنید. انجام این کار به مبارزه با رشد باکتری‌ها کمک می‌کند و سلامت دهان و دندان را پیش از شروع به رشد دندان‌های کودک افزایش می‌دهد.

به جای تمیز کردن لثه کودک با مسواک، یک پارچه نرم و مرطوب یا حتی یک برس انگشتی لاستیکی یا سیلیکونی را امتحان کنید. هر دوی این گزینه‌ها انتخاب‌های مناسبی هستند که به نوزادان نیز احساس خوشایندی خواهد داد.

مسواک انگشتی سیلیکونی

آیا نوزادان می‌توانند از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنند؟

آكادمی دندانپزشکی كودكان آمریكا (AAPD) توصیه می‌كند به جای صبر كردن تا سن 2 سالگی، همانطور كه قبلاً توصیه شد، از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده كنید. به اندازه یک دانه برنج برای کودک خود خمیردندان بزنید و در 3 سالگی مقدار خمیردندان استفاده شده را به اندازه یک نخود افزایش دهید.

اگر کودک مقداری از خمیردندان ها را قورت داد نگران نباشید. فلوراید در چنین مقدار کمی، هیچ صدمه‌ای نخواهد داشت. با شروع سال دوم، می‌توانید به کودک نوپای خود بیاموزید که بعد از مسواک زدن تف کند.

آموزش مسواک زدن به کودکان

کودکان احتمالاً می‌خواهد با در دست گرفتن مسواک، خودشان مسواک زدن را امتحان کنند. به او اجازه دهید این کار را انجام دهد و فقط بر روی تمیز شدن دندان‌هایش نظارت داشته باشید.

برای تشویق علاقه او به مسواک زدن، از مسواک با شکل بچه‌گانه و رنگ روشن استفاده نمایید. همچنین با رعایت بهداشت دندان خودتان و مسواک زدن به او نشان دهید که انجام این کار چقدر برایش مفید خواهد بود.

ثبت
اطلاع از
guest
0 پرسش و پاسخ
نمایش همه سوالات